BPI er nu tilbage i serie efter 9 sæsoners fravær med fantastiske 11 kampe og 33 point - så suveræn har vi aldrig været, en målscore på 47-4.  Der er endnu 3 runder tilbage af turneringen og Jelling har på 2 pladsen 20 point. Det er kun FC Hornstrup som har scoret mod BPI dvs der er spillet 9 kampe, hvor modstanderne ikke har scoret mod BPI - det er enestående. 

Det skyldes selvfølgelig flot forsvarsspil og en stærk målmand i Søren Darling. BPI vandt den afgørende topkamp på Covia Arena mod Jelling med 1-0 på mål af Jonas Sørensen efter oplæg af Osvald Krum. BPI havde mange chancer i kampen, men for engang skyld blev en del chancer misbrugt, vi burde have vundet kampen klart. Når vi ikke fik scoret blev det selvfølgelig unødvendigt spændende til sidst, men BPI reddede sejren i land og kunne efterfølgende fejre sejren og oprykningen i fine ramme til sommerfesten.  

BPI succes skyldes en stor holdindsats, hvor alle mand er trådt i karakter. Holdet er anført af 2 veteraner nemlig målmand Søren Darling på 38 år og Stig Andersen holdets anføre på 37 år. Stig nærmere sig en ufattelig klubrekord i BPI med 400 kampe.  Holdets topscore er Osvald Krum med 12 mål. Det er som sagt svært at fremhæve enkelte spillere men midtbanen styres hårdt af Sebastian Ibsen og på kanten er Tobias Tolderlund altid en stor trussel  ligesom Christian Sørensen har udviklet sig enormt i denne sæson. Forsvaret med Mikkel Makne og Emil Erbs taler jo for sig selv med kun 4 mål imod. 

Nu håber vi, at BPI kan holde skruen i vandet og bevare motivationen og gejsten - kunne være fantastisk at gå ubesejret igennem turneringen. Vi skylder en kæmpe tak til træner Michael Pedersen som tog tøjlerne igen efter at vores kommende træner Jacob Nørrelykke blev ramt af sygdom. Mega flot afslutning af Michael. 

Tak til vores trofaste hjælper - Simon Erbs som har trukket et stort læs som holdleder - Karina Nygaard for meget praktisk hjæp omkring truppen, samt vore trofaste grillmester Poul Jensen, som skaber stor stemning på Covia Arena.  Hans grillpølser har superliga niveau, på det område kan vi roligt udfordre FC Fredericia -:).

Vores restprogram er - Skibet - BPI 7/6 kl 14.00 og FB - BPI den 14/6 kl 13.00 og endelig hjemmekamp mod FC GOG (Givskud/Gadbjerg)  søndag den 21/6 kl 12.00. Håber I vil møde talstærkt frem og sende spillerne på velfortjent sommerferie.  Tak til vores sponsorer Covia og ADP. 

Til sidst et lille opråb - skulle der være potentielle spillere, som ser dette skriv - så skal I vide, at vi altid kan bruge 3-4 spillere mere og I er meget velkommen til at kontakte os. I er velkommen - i et af områdes bedste fælleskaber og med et enestående kammeratskab - det er nemlig  stadigvæk det allervigtigste og det har vi heldigvis. 

I øvrigt har BPI siden nedrykningen fra serie 2 i  foråret 2012,  vekslet mellem serie 3 og 4 vores seneste oprykning fra serie 3 til 4 var i efteråret 2019. BPI toppede i 2010 og 2011, hvor vi havde 3 sæsoner i serie 1. Tiden vil vise om dette er starten på en ny optur -:)  

God sommer. 

Sportslig hilsen
Jørgen Hansen 
mobil 25271311